eSuwalki.pl - Portal Informacyjny
  • Zaloguj
  • Dodaj ogłoszenie
  • Katalog firm

Szukaj


Suwalska Organizacja Turystyczna
esuwalki.pl » reportaże » Czy jemy byle co?
Czy jemy byle co?
Jacek   ostatnia aktualizacja 2012-10-29 09:51:21
Rozmowa z Marcinem Budynkiem - szefem kuchni i dyrektorem gastronomii w hotelu „Warszawa” w Augustowie, założycielem Akademii Kulinarnej. Monika Karpowicz rozmawia o kulinarnych nawykach mieszkańców Suwalszczyzny.

Marcin Budynek, szef kuchni i dyrektor gastronomii w hotelu „Warszawa” w Augustowie, założyciel Akademii Kulinarnej, absolwent Poznańskiej Szkoły Gastronomicznej. Uczył się m. in. u Dominique'a Pootie - byłego szefa kuchni prezydenta Francji Francois'a Mitteranda. Przeszedł szkolenie we Francuskiej Szkole Gastronomicznej w Compiegne pod Paryżem. Wieloletni szef kuchni hotelu „Bryza” w Juracie. Doświadczenie zawodowe zdobywał m. in. w Hiszpanii,Włoszech, Francji, Anglii, Chile i RPA. Laureat wielu nagród i tytułów, np. „Hermesa” dla osobowości kulinarnej. Częsty gość programów telewizyjnych.

 

Z Marcinem Budynkiem rozmawia Monika Karpowicz

 

- Czy na Suwalszczyźnie jemy ryby? Powinniśmy być chyba potentatem w tej dziedzinie, skoro jest to kraina jezior.

- Statystyki są przerażające, jako Polacy jesteśmy w ogonie Europy jeśli chodzi o jedzenie ryb, Jemy ryby byle jakie z racji na to, że ryby są drogie. Dostępność jezior i hodowców ryb powoduje, że na pewno Suwalszczyzna jest wyżej sklasyfikowana w tej statystyce, niż reszta Polski. Ale niestety - przewaga tilapii, soli i pseudo-soli, pangi – te ryby są niestety na czele spożycia, tak jak kostka z mintaja, czy paluszki rybne, których w ogóle nie powinno się jeść.

 

- Czy jednak z czegoś tak nieszlachetnego, jak kostka z mintaja można zrobić szlachetną potrawę?

- Te ryby nie mają żadnych wartości odżywczych. Są to ryby hodowane w warunkach kiepskiej kontroli. Wiemy, że ciężko skontrolować hodowlę w Chinach czy Indiach. Są badania, które wykazały, że w soli są krwinki mięsa, czyli wiadomo, czym jest ona karmiona.

 

- Prowadzi pan Akademię Kulinarną, udziela się społecznie, szkoli i prowadzi warsztaty. Czy to sposób na życie, dzielenie się pasją?

- Lubię gotowanie, lubię przekazywać wiedzę, chciałbym, żeby kultura gastronomiczna rosła cały czas. Nie musimy być od razu Francuzami i celebrować jedzenie, bo do tego potrzebne są zmiany pokoleniowe. Spieszymy się, jemy w pośpiechu, jemy – niestety – byle co. Chciałbym przekazać wiedzę o daniach, które są zapomniane, o produktach, których przestaliśmy używać, a których używali nasi rodzice, babcie, dziadkowie. Mamy się czym pochwalić tutaj, na Suwalszczyźnie.

- Czy kuchnia Suwalszczyzny nadal bazuje na ziemniakach, które były kiedyś podstawowym pożywieniem chłopstwa?

Ja pochodzę z Wielkopolski, „krainy podziemnej pomarańczy”, więc jestem z nim dobrze zaznajomiony i uważam, że nie ma się co wstydzić ziemniaka. Jest bardzo dobrym produktem. Ale ten region to nie tyle ziemniak, co kasze, pęczak. Ziemniaki pojawiły się tutaj na dużą skalę w okresie międzywojennym.Kasze mają więcej wartości odżywczych, niż ziemniaki. Są ciekawym produktem, można je przygotowywać choćby w formie risotta. Wystarczy zmienić kilka technik kulinarnych, których nie używamy, a które są bardzo proste. Po to jest też moja Akademia Kulinarna.

TAGI:

MINI GALERIA
Skomentuj
Dodając komentarz akceptujesz regulamin
Pseudonim
Email
Tytuł
Treść
 
  *jeśli nie posiadasz jeszcze konta, komentarz zostanie wyświetlony po weryfikacji danych
(na podany wyżej adres email zostanie przesłana wiadomość)
Komentarze (0)

© 2011-2012 eSuwalki.pl
O SERWISIE
REKLAMA