eSuwalki.pl - Portal Informacyjny
 • Zaloguj
 • Dodaj ogłoszenie
 • Katalog firm

Szukaj


Strony internetowe Suwałki, Augustów, Sejny, Olecko, Gołdap
esuwalki.pl » reportaże » Program RODZINA CZTERY PLUS - wsparcie i zachęta?
Program RODZINA CZTERY PLUS - wsparcie i zachęta?
Justyna   ostatnia aktualizacja 2013-01-16 12:52:29
Program RODZINA CZTERY PLUS jest odpowiedzią Miasta Suwałki na zmiany, które dokonują się w warstwie demograficznej społeczeństwa. Chodzi, oczywiście, o jego starzenie się. Trend dotyczący spadku liczby urodzeń obserwuje się w Polsce od 20 lat.
Program Rodzina 4+W 2012 roku współczynnik dzietności wyniósł w Polsce 1,31. Podczas, gdy przyjmuje się, że zastępowalność pokoleń jest zapewniona przy współczynniku 2,10-2,15. W ubiegłorocznym rankingu dotyczącym dzietności na świecie Polska zajęła 13-te miejsce od końca. Liczba wszystkich państw w zestawieniu to 222. Specjaliści alarmują, że niebawem możemy mieć w naszym kraju do czynienia z tzw. "ujemnym przyrostem naturalnym", czyli przewagą liczby zgonów nad urodzeniami. To z kolei może doprowadzić do zapaści gospodarczej.

Przyczyny tego, że Polacy coraz rzadziej decydują się na posiadanie dzieci, są złożone. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zmieniały się obyczaje w społeczeństwie. Zmienił się model rodziny. Zmieniły się role społeczne. Priorytetem dla kobiet nie jest już jedynie macierzyństwo, ale też zdobycie solidnego wykształcenia, a potem ugruntowanie swojej pozycji zawodowej. Młodzi ludzie wchodzący w dorosłe życie chcą najpierw osiągnąć  stabilność finansową. W związku z tym decyzja o posiadaniu potomstwa odsuwana jest w czasie. Ogromne znaczenie ma również niełatwa sytuacja gospodarcza w naszym kraju. Niepewność zatrudnienia lub jego brak nie są czynnikami zachęcającymi do posiadania dzieci. Do tego dochodzi brak sensownego programu prorodzinnego. Polska należy do państw europejskich, które przeznaczają na potrzeby rodziny najmniejszy procent PKB.

W Suwałkach z przyrostem naturalnym nie jest najgorzej, choć liczba urodzeń na przestrzeni ostatnich lat spadła. Program "RODZINA CZTERY PLUS" jest pomysłem lokalnych władz na przerwanie tej tendencji. Głównym celem programu jest wsparcie rodzin wielodzietnych i wzmocnienie ich roli w wychowaniu dzieci. Projekt właśnie trafia do konsultacji społecznych.  

Programem zostaną objęte rodziny, które posiadają minimum czworo dzieci. Przywileje będą im przysługiwać do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia 25 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje, zaś w przypadku osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką rodzica - bez ograniczenia wieku. Cała rodzina musi posiadać ten sam adres zamieszkania na terenie miasta Suwałki. 

Miasto przygotowując założenia programu, skupiło się na sferze kultury, sportu i rekreacji. Rodzina wielodzietna w ramach programu otrzyma prawo do zniżek, dzięki którym dostęp do placówek sportowych i kulturalnych będzie dla niej łatwiejszy. Na podstawie karty "Rodzina CZTERY PLUS w Mieście Suwałki" przysługiwać jej będzie:

 1. 33% ulgi na zakup ulgowego, imiennego biletu miesięcznego za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej na terenie Miasta Suwałk, z zastrzeżeniem ust. 2,
 2. 33% ulgi na zakup biletów wstępu do Aquaparku (część basenowa, saunowa i grota solna),
 3. 33% ulgi na zakup biletów wstępu do Muzeum Okręgowego,
 4. 33% ulgi na zakup biletów wstępu na imprezy organizowane przez Suwalski Ośrodek Kultury 
 5. 33% ulgi na zakup biletów wstępu na ścianę wspinaczkową i usługi instruktora,
 6. 33% ulgi na wynajem kortów tenisowych do celów indywidualnych, 
 7. bezpłatnych szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy organizowanych przez Prezydenta Miasta Suwałk,
 8. innych ulg przyznawanych przez podmioty przystępujące do Programu.
Dziś trudno oceniać, czy program ma szansę spełnić swoją rolę. Każdy, kto chciałby podzielić się swoimi uwagami i sugestiami na jego temat, może to zrobić, kierując je do Prezydenta Miasta Suwałki Czesława Renkiewicza. Cały dokument z założeniami programu znajduje się na stronie Urzędu Miasta Suwałki: http://www.um.suwalki.pl/page.php?id=4844
Skomentuj
Dodając komentarz akceptujesz regulamin
Pseudonim
Email
Tytuł
Treść
 
  *jeśli nie posiadasz jeszcze konta, komentarz zostanie wyświetlony po weryfikacji danych
(na podany wyżej adres email zostanie przesłana wiadomość)
Komentarze (1)
Radni do rozliczenia
2015-06-11 21:17:36
Usuń komentarz
lili
Tu można oceniać i komentować działalność radnych, prezydentów i burmistrzów polskich miast. Jest szansa, że opinie są obiektywne, bo to portal niezależny od lokalnych klik ****www.portalsamorzadowy.pl/ocen-radnych/

© 2011-2012 eSuwalki.pl
O SERWISIE
REKLAMA