eSuwalki.pl - Portal Informacyjny
  • Zaloguj
  • Dodaj ogłoszenie
  • Katalog firm

Szukaj


Suwalska Organizacja Turystyczna
esuwalki.pl » reportaże » Teraz odpis KRS przez internet i to za darmo
Teraz odpis KRS przez internet i to za darmo
wzk   ostatnia aktualizacja 2012-07-12 11:42:00
3 lipca 2012 roku Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło nową e-usługę, która pozwala na wyszukanie i wydruk opisu KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) dowolnego podmiotu wpisanego do KRS. Wszystko dzieje się przez internet w kilka chwil, oczywiście bezpłatnie.
Aby uzyskać odpis KRS dowolnego podmiotu wpisanego do tego rejestru (firmy, organizacji społecznej, stowarzyszenia, fundacji itp.) nie trzeba już fatygować się do okienka w Sądzie Rejonowym, lecz wystarczy skorzystać z wyszukiwarki na stronie Ministerstwa Finansów, znajdującej się pod adresem http://ems.ms.gov.pl.

Usługa EMS została uruchomiona na początku lipca tego roku, i jak podaje Ministerstwo Finansów przez pierwszy tydzień jej funkcjonowania dokonano ponad 63 tysiące pobrań odpisów KRS. Wyszukanie i pobranie odpisu jest proste – wystarczy wpisać jedną z wymaganych opcji, np. nazwę podmiotu - oraz jest całkowicie bezpłatne. Należy wspomnieć, iż do tej pory taka czynność wymagała wizyty w Sądzie Rejonowym ( ul.Waryńskiego - okienko kasy, a później ul.Przytorowa – pobranie odpisu) oraz opłaty 30 zł.

Wydruki odpisów mają moc zrównaną z mocą dokumentów do tej pory wydawanych z Centralnej Informacji. Ich autentyczność można sprawdzić również za pomocą specjalnej opcji znajdującej się na stronie usług EMS, ponieważ każdy wydruk posiada swój indywidualny identyfikator.

Usługa EMS obejmuje także dostęp do Monitorów Sądowych i Gospodarczych, które od końca maja bieżącego roku mają wyłącznie formę elektroniczną.

Jak informuje pomoc znajdująca się na stronie EMS, dzięki tej e-usłudze przewidziana jest także możliwość wypełnienia formularzy i rejestracji spółki z o. o. przez internet. W chwili obecnej usługa nie jest jeszcze udostępniona dla końcowego użytkownika.

Należy jeszcze raz powtórzyć - dostęp do informacji KRS jest całkowicie bezpłatny. Należy uważać na oszustów, którzy wysyłają wezwania do zapłaty firmowane pod nazwą : „Kancelaria Odpisów z Monitora Sądowego i Gospodarczego”. Stoi za tym jedna ze spółek z o.o. z siedzibą w Warszawie. Pismo ma styl dokumentu prawnego i łudząco przypomina pisma otrzymywane z sekretariatów sądowych. Jest w im zawarte wezwanie do opłaty w ciągu 7 dni, kwoty 200 zł za udostępnienie Elektronicznego Odpisu KRS (www.eokrs.pl) adresatowi pisma. W piśmie wskazana jest także podstawa prawna – ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym i rozporządzenie o Centralnej Informacji KRS.

Dla niewtajemniczonych:
Osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegają rejestracji i wpisowi w jednym z dwóch rejestrów – Ewidencji Działalności Gospodarczej - lub - Krajowym Rejestrze Sądowym. Wszystko zależy od formy prawnej prowadzonej działalności.
Do KRS wpisuje się m.in. spółki jawne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki partnerskie, spółki akcyjne, spółki komandytowe, spółdzielnie, a także stowarzyszenia, fundacje, organizacje społeczne i zawodowe oraz zakłady zdrowotne.
Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) jest prowadzony przez wybrane sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości. Podmioty z naszego miasta i okolic (woj. podlaskie) podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy KRS.
Rejestr KRS daje możliwość uzyskania szybkiej i łatwej informacji o każdym podmiocie podlegającym wpisowi, w formie odpisu dzięki Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego.

Ciekawostka.
W rejestrze KRS prowadzi się również dział dłużników niewypłacalnych (RDN) - podmiotów i osób fizycznych. Informacje o niesolidności lub nieudolności w spłacie długów , bądź też fakty przymusowego egzekwowania długów ujawniają na swój wniosek wierzyciele. Taki wpis może być również wprowadzony z urzędu (np. zaległości ZUS, zaległości podatkowe i celne).

 

[wzk]

Skomentuj
Dodając komentarz akceptujesz regulamin
Pseudonim
Email
Tytuł
Treść
 
  *jeśli nie posiadasz jeszcze konta, komentarz zostanie wyświetlony po weryfikacji danych
(na podany wyżej adres email zostanie przesłana wiadomość)
Komentarze (2)
Wydruki KRS ze stron rządowych to dokument elektroniczny
2012-09-05 23:23:58
Usuń komentarz
munia
Każdy wydruk posiada swój indywidualny identyfikator i nie wymaga pieczęci - czyli "skan" z pieczęciami nie jest niezbędny .... Po co więc przepłacać dla EOKRS?
Eokrs
2012-08-22 10:22:25
Usuń komentarz
Tomasz Rogalski
Kancelaria Odpisów wysyła podmiotom zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym pismo handlowe dotyczącą uruchomienia aplikacji internetowej. Usługa polega na dostarczeniu Klientowi możliwości pobrania elektronicznej wersji odpisu (jest to skan oryginału wraz ze skanem niezbędnych pieczęci i podpisów – i m.in. to nas różni od odpisów pobieranych bezpłatnie ze stron rządowych). Klient dokonując opłaty aktywacyjnej otrzymuje również oryginał w formie papierowej wysyłany pocztą a także możliwość dostępu do elektronicznych wersji odpisów innych podmiotów. Poza tym oferujemy też naszym Klientom możliwość dostępu do elektronicznej oraz papierowej wersji odpisu pełnego. Nie jesteśmy oszustami, jak Państwo sugerują, jedynie wychodzimy z propozycją handlową, którą można przyjąć lub odrzucić. Pytania i sugestie prosimy kierować na: wsparcie@eokrs.pl .

© 2011-2012 eSuwalki.pl
O SERWISIE
REKLAMA